Mangum United Methodist Church


Home Page
History
Location
Newsletter

Pastors Page

Prayer Garden
Request Info

Resources/Links

Special Events
Weekly Schedule
Worship Schedule

Our Historical Past

In the summer of 1908 Brother Hugh Jamieson, a student at Centenary College, began a little mission in the office building of the Queensborough Land Co. at W. College and Hearne. After a successful revival, he organized the Queensborough Methodist Church on January 10, 1909.

Following the revival, a building was erected at Stonewall and Missouri. The 20 by 30 foot building served as a temporary building for five years.

In 1913, a frame building was built on the corner of Stonewall and Missouri.

Rev. W. A. Mangum became pastor in 1920 and served only 16 months. His untimely death was a result of pneumonia he contracted while working in the basement of the building (Mar. 20, 1922). The church name was changed from Queensborough Methodist to Mangum Memorial Methodist Church as a memorial to him.

The new brick building of the Queensborough Methodist Church was began in 1921 and finished in 1922. It later became "Mangum Hall". In July 1942, the old wooden building was torn away and a two-story educational frame building , later known as Fellowship Hall, was built.

On Feb. 25, 1951, ground was broken for a new sanctuary. The first service was held on Dec.23, 1951. The cornerstone was laid April 6, 1952. Rev. A.W. Townsend was pastor during that time.

On April 2, 1961, under the leadership of Rev. John Kilpatrick, a new building was built behind the sanctuary.

In March of 1975, the Shreveport District Board of Missions gave Mangum 20 acres of land on Pines Road to relocate the church. On Nov. 14, 1976, under the leadership of Rev. Henry Bowden, the church became Mangum Memorial Untied Methodist Church. Thence came the invitation, "Come, worship with us under the pines". Worship was held in what was to be the activities building. Total relocation of the Pines Road site from Missouri Ave. site was not until April 8, 1978 under the pastorate of Rev. Dan Tohline. Classroom additions were made by the summer of 1979.

Ground breaking for the new sanctuary was held in the fall of 1987, under the pastorate of Rev. Lael Jones (1983 - June 1988). Rev John Braden held the first worship service in the present sanctuary, "under the pines" on Dec. 19, 1988.